Ndërlidhjet

BAGDAD


Sulmues të panjohur kanë qëlluar për vdekje një zyrtar të lartë të Ministrisë irakiane të Rendit dhe dy truprojat e tij. Ky është incidenti i fundit në rradhën e sulmeve kundër drejtuesve vendorë në Irak.
Ndërkaq nga një sulm vetvrasës pranë bazës ushtarake amerikane në Mosul humbën jetën tre vetë dhe u plagosën tre ushtarë amerikanë.
Ndërkaq vazhdon në Irak marrja e pengjeve nga grupet militante. Dy jordanezë që punonin në Irak janë rrëmbyer nga militantët, që kërcënojnë me ekzekutimin e tyre brenda 72 orësh.
Në të tjera zhvillime kryeministri irakian, Ijad Alluai, ka deklaruar se vendi i tij nuk planifikon të marrë ndonjë masë për normalizimin e mardhënieve me Izraelin përpara vendeve të tjera arabe.
XS
SM
MD
LG