Ndërlidhjet

PEKIN


Qeveria kineze ka deklaruar sot se, "vendi është duke u ballafaquar me një situatë shumë serioze të krijuar pas vërshimeve të fundit meqë rast humbën jetën rreth 400 njerëz dhe 20 mijë të tjerë u lënduan". Si pasojë e motit të ligë, poashtu një numër i konsiderueshëm i shtëpive janë shkatërruar tërësisht. Zyrtarë kinezë kanë njoftuar se mbi 1 milion njerëz e kanë lëshuar vendin në përpjekje për të ikur nga vërshimet. Njoftohet se dëmet e shkaktuara kapin vlerën prej rreth 3 milion dollarë.
XS
SM
MD
LG