Ndërlidhjet

PEKIN


Një grup ligjvënësish amerikanë, që po vizitojnë Kinën kanë pasur debate të ashpra me Pekinin zyrtar lidhur me cështjen e Tajvanit.
Senatori Ted Stevens, ka deklaruar se Uashingtoni do vazhdojë mardhëniet ekonomike dhe ushtarake me Tajvanin, përfshi dhe shitjen e armëve.
"Ne besojmë se po vazhdojmë të ndjekim politikën e hartuar nga Kina në vitin 1979, e njohur si politika për njohjen e një Kine të vetme, por njëherësh kundërshtojmë cdo përpjekje që synon me forcë të ndryshojë mardhëniet mes Tajvanit dhe Kinës", tha Stevens.
Tajvani ndonëse ka pranuar gjendjen e status quo vazhdon të diskutojë mundësinë e pavarësisë.
XS
SM
MD
LG