Ndërlidhjet

ZAGREB


Kroacia ka festuar përvjetorin e nëntë të asaj që kryeminsitri kroat, Ivo Sanader, e cilësoi si fitore të shkëlqyer ushtarake në clirimin e vendit. Bëhet fjalë për operacionin që cliroi gati një të tretën e territorit kroat nga pushtimi serb gjatë luftës së viteve 1991 – 1995.
Ceremonia ku morri pjesë dhe presidenti, Stipe Mesic, u zhvillua në Knin, qyteti kryesor i të vetshpallurës Republika serbe e Krajinës, që ishte pjesë e planit të Beogradit për të krijuar Serbinë e Madhe.
XS
SM
MD
LG