Ndërlidhjet

HIROSHIMA


Në Hiroshima po përkujtohet 59 vjetori i sulmit me bombë atomike nga Shtetet e Bashkuara. Drejtuesit e Hiroshimës në ceremoninë e rastit kanë kritikuar Amerikën që vazhdon të zhvillojë armë bërthamore.
Mbi 140 mijë njerëz u vranë apo plagosën nga sulmi më 6 gusht të vitit 1945 në qytetin japonez të Hiroshimës. Sulmet në Hiroshima dhe Nagasaki çuan në dorëzimin e Japonisë pro naciste në fund të Luftës së Dytë Botërore.
XS
SM
MD
LG