Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Sudani dhe Kombet e Bashkuara kanë përfunduar një plan që ka për qëllim zgjidhjen e krizës humanitare në rajonin e Darfurit. Plani kërkon nga qeveria e Sudanit që të krijojë një zonë të sigurtë brenda 30 ditëve në Darfur. Po ashtu, kërkohet ndërprerja e të gjitha operacioneve ushtarake dhe çarmatosja e milicisë proqeveritare arabe, që akuzohet për vrasjen e mijëra afikanëve në Darfur.
XS
SM
MD
LG