Ndërlidhjet

UASHINGTON


Sot shënohet 30 vjetori i dorëheqjes së Richard Nixonit nga posti i presidentit të Shteteve të Bashkuara. Nixon ishte presidenti i parë amerikan dhe i vetmi që ka dhënë dorëheqje. Nixon, anëtar i Partisë Republikane i zgjedhur në vitin 1968 dhe i rizgjedhur në 1972, qe ballafaquar me akuza rreth skandalit te Ëatergate dhe largim të mundshëm nga zyra e tij:
"Kurre nuk kam dashur të ndërprej punën. Lënia e zyrës para përfundimit të mandatit ka qënë tërësisht në kundërshtim me cdo instinkt të trupit tim. Por si president, duhej që para se gjithash t'i vija interesat e Amerikës", pat thënë Nixon.
XS
SM
MD
LG