Ndërlidhjet

BRUKSEL


Bashkimi Evropian tha se një mision i tij për mbledhjen e dëshmive në Sudan tregon se situata në Darfur nuk e ka arritur shkallën e gjenocidit.
Por, këshilltari i BE-së për politikë të jashtme Piter Feith tha se "është e qartë që atje ka pasur vrasje në mënyrë të qetë dhe të ngadalshme dhe se fshatrat janë djegur në shkallë të gjerë.
Kongresi amerikan e ka quajtur fushatën e vrasjeve të popullsisë se zezë të Darfurit si gjenocid.
XS
SM
MD
LG