Ndërlidhjet

KABUL


Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Rumsfeld, ka mbërritur në Kabul për bisedime me drejtuesit ushtarakë amerikanë dhe zyrtarët afganë, në prag të zgjedhjeve presidenciale të tetorit.
Rumsfled ka deklaruar se sulmet që po përgatisin talibanët dhe Al-Kaida nuk do pengojnë mbajtjen e zgjedhjeve.
"E dimë se talibanët dhe Al-Kaeda po veprojnë në kufijtë e Afganistanit. Ata janë të vendosur që të mos e lejojnë Afganistanin të jetë një vend i lirë dhe duan të rivendosin regjimin e tyre për ta rikthyer vendin në një qendër për përgatitjen e terroristëve. Por nuk do të mundin", tha Rumsfeld.
XS
SM
MD
LG