Ndërlidhjet

PEKIN


Diplomatët japonezë dhe korano-veriorë kanë filluar diskutimin rreth fatit të dhjetë qytetarëve japonezë të rrëmbyer nga Penjani zyrtar në vitet '70 – '80 për arsye spiunazhi.
Vetëm në vitin 2002 udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Il, pranoi se vendi i tij kishte rrëmbyer 13 qytetarë japonezë, pesë prej të cilëve tashmë janë kthyer në Japoni.
XS
SM
MD
LG