Ndërlidhjet

BAGDAD


Trupat ushtarake amerikane në bashkëpunim me forcat irakiane po përgatiten për ofensivën përfundimtare kundër militantëve në Naxhaf.
Lufitmet tashmë po vazhdojnë prej shtatë ditësh dhe kanë lënë qindra të vdekur. Al-Sadr ka kërkuar nga mbështetësit e tij të vazhdojnë luftimet.
"Kërkoj nga ju të vazhdoni luftimet me forcat pushtuese, edhe nëse unë burgosem apo martirizohem", deklaroi Al-Shabani.
Udhëheqësi suprem i Iranit, Ajatullah Ali Khomeini, ka kritikuar aksionet amerikane në qytetin e shenjtë të Naxhafit, duke theksuar se myslimanët nuk do rrinë duarkryq të shohin gjakun që derdhet në një nga qendrat e shenjta të fesë islame.
XS
SM
MD
LG