Ndërlidhjet

BRUKSEL


Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri Havier Solana i ka ftuar të gjitha palët që ta rrespektojnë armëpushimin në rajonin e Osetisë së jugut në Gjeorgji.
Në një deklaratë të Solanës, më tej thuhet se "Bashkimi Evropian ka mirëpritur vendimin për armëpushim, dhe njëherit shpreh keqardhje për viktimat që pësuan gjatë përleshjeve të fundit ndërmjet forcave gjeorgjiane dhe separatistëve të Osetisë Jugore", thuhet në deklaratën e lëshuar nga kreu i BE-së Havier Solana.
XS
SM
MD
LG