Ndërlidhjet

KARTUM


Trupat e Ruandës filluan të arrijnë në Darfur, me mendat për të mbrojtur vëzhguesit që e mbikqyrin armëpushimin ndërmjet qeevrisë së Sudanit dhe kryengritësve në rajonin e trazuar perëndimor darfur.
Kombet e Bashkuara thanë se 50 mijë njerëz janë vrarë dhe të paktën 1 milion janë zhvendosur prej shpërthimit të kryengritjes, në shkurt të vitit të kaluar.
XS
SM
MD
LG