Ndërlidhjet

MOSKË


Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Ivanov tha se nuk është i shqetësuar nga planet amerikane për zhvendosjen e mijëra trupave nga Evropa në Azi.
Ivanov tha se në planet nuk ka asgjë "alarmante".
Dje presidenti Georeg Bush tha se Uashingtoni do t'i rivendosë rreth 70 mijë trupa të stacionuara në bazat e huaja, përfshirë Gjermaninë, Japoninë dhe Korenë e Jugut.
Japonia dhe Australia i mirëpritën planet, ndërsa Koreja e Jugut tha se reduktimet do të kenë pak ndikim në vend.
Zyrtarët gjermanë thanë se vendi i tyre do të humbë më së shumti, sepse punësimi i mijëra gjermanëve varet nga trupat e stacionuara amerikane në Gjermani.
XS
SM
MD
LG