Ndërlidhjet

ATHINË


Në Lojërat Olimpike Verore deri më tash më së shumti medalje kanë fituar Shtetet e Bashkuara-gjithsejt 45, prej tyre 19 të arta, 14 të argjendta dhe 12 të bronzta. Pas Shteteve të Bashkuara rradhitet Kina me 40 medalje të fituara. Sportistët e Japonisë deri më tash fituan 22, e kështu me rradhë.
Në listën e fituesve të medaljeve aktualisht gjenden sportistët e 51 vendeve.
XS
SM
MD
LG