Ndërlidhjet

KHARTOUM


Sekretari i Jashtëm britanik Jack Strou ka viztiuar sot kampin e refugjatëve në rajonin problematik të Sudanit, Darfur, ku janë të vendosur më shumë se 55 mijë refugjatë. Duke folur në kampin Abu Shouk, Strau tha se "qeveria sudaneze ka bërë progres, mirpo duhet bërë edhe më shumë. Progres është arritur në çështjen humanitare, dhe në sigurimin e kampit, mirpo refugjatët ende janë nën stres se a do të jenë të sigurtë edhe atëherë kur të kthehen në shtëpitë e tyre", ka thënë Strou.
Jack Strou do të raportojë para sekretarit të përgjishthshëm të Kombeve të Bashkuara Kofi Anan, për situatën në Sudan.
XS
SM
MD
LG