Ndërlidhjet

ATHINË


Në ditën e 12-të të Lojërave Olimpike Izraeli fitoi medaljen e tij të parë që prej vitit 1952, fitues ishte Gal Fridman në garën e lundrimit. Peshëngritësi iranian, Hossein Rezadeh, mori medaljen e arit në garën për peshat e rënda. Grekja Fani Halkia vendosi një rekord të ri olimpik në garën e vrapimit 400 metra me pengesa. Ndërsa në hedhjen e shtizës dy sportistet shqiptare që konkurojnë për Greqinë, Mirela Manjani dhe Vojsava Lika u kualifikuan për në fazën finale.
XS
SM
MD
LG