Ndërlidhjet

NJU JORK


Demonstruesit i kanë mbushur sot rrugët e Nju Jorkut për të protestuar kundër politikës së presidentit të Shteteve të Bashkuara George Bush, ndërkohë që delegatët republikanë filluan të tubohen në qytet që ta nominojnë presidentin amerikan për mandatin e dytë.
Aktivistët politikë që i kundërshtojnë politikat e jashtme, ekonomike, të mjedisit dhe politikat ligjore, u tubuan një ditë para fillimit të konventës.
Në Manhattan pritet të demonstrojnë rreth 250 mijë protestues, ndërsa policia e Nju Jorkut tha se prej të shtunës ka arrestuar më shumë se 300 njerëz.
XS
SM
MD
LG