Ndërlidhjet

BAGDAD


Së paku 15 veta janë vrarë dhe disa të tjerë janë plagosur gjatë 24 orëve, në përleshjet mes forcave amerikane dhe militantëve në Sadr City të Bagdadit. Sipas zyrtarëve të ushtrisë amerikane, luftimet filluan pasi militantët kishin sulmuar forcat amerikane përderisa ata po patrullonin në këtë pjesë.
Zëdhënësi i klerikut radikal shiitë Moqatada al-Sadr, duke aryetuar sulmet e militantëve, ka fajësuar forcat amerikane për tentim arrestimi të al-Sadrit.
XS
SM
MD
LG