Ndërlidhjet

MYNIH


Ladislav Niznansky, i akuzuar për nacizëm, dhe rolin e tij në vrasjen e qytetarëve sllovak gjatë luftës së dytë botërore, pritet të paraqitet sot në gjykatën e Mynihut në Gjermani. Niznansky në fillim të vitit 1945 kishte dhënë urdhër për ekzekutimin e 164 civilëve sllovakë.
86 vjeçari Ladislav Niznansky, tashmë me nënshtetësi gjermane, është arrestuar në janar. Nëse shpallet fajtorë mund të dënohet me burg të përjetshëm.
XS
SM
MD
LG