Ndërlidhjet

JAKARTA


Të paktën 9 veta u vranë dhe rreth 160 u plagosën nga shpërthimi i një automjeti bombë pranë ambasadës së Australisë në Jakarta.
Shumica e të vrarëve janë policë, roje të ambasadës dhe kalimtarë të rastit, kurse nga personeli i ambasadës nuk ka të lënduar.
Zyrtarë të Australisë dhe Indonezisë shprehën dyshime se sulmi është kryer nga grupi militant Jemmah Islamiya, i cili akuzohet për një varg sulmesh në Indonezi, por ende askush s'e ka marrë përsipër përgjegjësinë për shpërthimin e sotëm.
XS
SM
MD
LG