Ndërlidhjet

BAGDAD


Në përpjekje për ta rivendosur kontrollin në Fallujah, aeroplanët luftarakë amerikanë i kanë bombarduar pozitat e kryengritësve në këtë qytet irakien.
Forcat amerikane bashkë me trupat irakiene gjithashtu i vazhduan operacionet kundër kryengritësve në Tal Afar, pranë kufirit me Sirinë dhe në Samarra, në veri të Bagdadit.
Ndërkohë në Najaf, rreth 1 mijë protestues kërkuan largimin e klerikut radikal shiit Moqtada al-Sadr dhe ithtarëve të tij.
XS
SM
MD
LG