Ndërlidhjet

HERAT


Mbështetësit e Ismail Khan, guvernatorit të larguar të provincës afgane Herat, i kanë sulmuar zyrat e Kombeve të Bashkuara, në shenjë proteste kundër vendimit të presidentit Hamid Kharzai për largimin e guvernatorit.
Në protesta u dëgjuan brohoritje kundër Karzait dhe pranisë ushtarake amerikane në Afganistan.
Ndërkohë, autoritetet afgane liruan rreth 700 të burgosur, përfshirë 300 pakistanezët që kishin luftuar përkrah talibanëve kundër forcave amerikane dhe afgane nga fundi i vitit 2001.
XS
SM
MD
LG