Ndërlidhjet

KABUL


Nga qyteti afgan Herat raportohet për qetësi relative, pas trazirave që shpërthyen pas largimit të guvernatorit lokal Ismail Khan.
Të paktën 7 njerëz u vranë dhe 20 u plagosën në protestat e dhunshme, kur demonstrantët i sulmuan zyrat e Kombeve të Bashkuara në Herat, dhe u përplasën me forcat amerikane dhe afgane.
Sekretari i përgithshëm i Kombeve të Bashkuara Kofi Annan e dënoi sulmin, ndërsa OKB-ja tha se planifikon ta tërheqë shumicën e personelit të vet nga qyteti.
XS
SM
MD
LG