Ndërlidhjet

SANTIAGO


Tre persona janë plagosur dhe 205 janë arrestuar në mbarë Kilin, në përvjetorin e grusht-shtetit të përgjakshëm, me të cilin ish diktatori Augusto Pinochet, në vitin 1973 erdhi në pushtet.
Pinochet, i cili e përmbysi presidentin socialist Salvador Allende, mbeti në pushtet deri në vitin 1990, ndërsa Allende vdiq në ngjarjet e dhunshme.
XS
SM
MD
LG