Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Kofi Annan i ka bërë thirrje Këshillit të Sigurimit të veprojë menjëherë për të miratuar projekt rezolutën amerikane, e cila synon t'i pengojë krimet në Darfur rajonin perëndimor të Sudanit.
Anann tha se civilët në Darfur ende sulmohen dhe me forcë detyrohen t'i braktisin shtëpitë.
Projekt rezoluta parasheh sanksione të mundshme ndaj industrisë së naftës të Sudanit, nëse qeveria nuk bën më shumë për t'i penguar sulmet kundër afrikanëve zezakë nga milicitë proqeveritare arabe.
XS
SM
MD
LG