Ndërlidhjet

ANKARA


Gjatë një bisede me sekretarin amerikan të shtetit Kolin Pauell, ministri i Jashtëm turk Abdullah Gyl ka shprehur shqetësime lidhur me situatën në qytetin irakien Kirkuk. Agjencitë turke të lajmeve njoftojnë se "ministri Gyl është i shqetësuar që kurdët në Kirkuk janë duke e kontrolluar qytetin, njëherësh më i pasuri me naftë. Gyl, ka thënë se "një gjë e tillë mund të përforcojë shpresat e separatistëve kurdë në të dyja vendet Irak dhe Turqi".
XS
SM
MD
LG