Ndërlidhjet

NJU JORK


Sekretari i Përgjitshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara Kofi Annan ftoi komunitetin ndërkombëtarë të ndihmojnë në ndalimin e dhunës së përgjakshme në rajonin Darfur të Sudanit perendimorë. Këtë thirrje Annan e bëri gjatë një takimi të tij me Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Ndërkohë, komisioneri i lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatë Ruud Lubbers tha se "autonomia e Darfurit, ëshë zgjidhja e vetme që do të çonte në përfundimin e konfliktit".
Rreth 50 mijë njerëz janë vrarë dhe më shumë se 1 milion janë shpërngulur nga Darfuri që nga fillimi i krizës 18 muaj më parë.
XS
SM
MD
LG