Ndërlidhjet

BAGDAD


Akuzat kundër politikanit të njohur irakian, Ahmed Chalabi, për falsifikim të dinarëve irakianë, është mbyllur për mungesë të provave, ka thënë sot gjyqtari hetues, Zuhair al-Maliky. Por, ai ka shpjeguar se rasti do të mund të ri-hapej, nëse "brenda dy vitesh paraqiten prova të reja kundër Ahmet Chalabit". Akuzat për falsifikim të dinarëve irakianë ishin bërë nga Banka qendrore në fillim të muajit gusht të këtij viti. Ahmed Chalabi, që kryeson partinë politike Kongresi Kombëtar i Irakut, ishte njëri nga udhëheqësit e opozitës jashtë Irakut kundër Saddam Husseinit para luftës në Irak. Pas luftës kishte mospajtime të thella me Shtetet e Bashkuara, për shkak të akuzave se Iranit i kishte transmetuar informata sekrete.


JERUSALEM
Në qytetin e Gazës, persona të armatosur kanë rrëmbyer sot producentin e rrjetit televiziv CNN, Riyad Ali. Siç ka raportuar korrespodnenti Ben Wedemen, personat e armatosur e kishin futur producentin Ali në veturën e tyre dhe ishin larguar. Deri tash askush nuk ka marrë përgjegjësi për këtë rrëmbim.
XS
SM
MD
LG