Ndërlidhjet

BAGDAD


Ushtria e Shteteve të Bashkuara po vazhdon edhe sot me sulme ajrore ndaj caqeve të kryengritësve në Fallujah dhe në Sadr City të Bagdadit që sipas tyre ka për qëllim të dobësojë grupin e Abu Musab al- Zarkavit që është në rrjet me Al-Qaidën.
Nga ana tjetër dy ushtarë britanikë janë vrarë pasi kryengritësit sulmuan konvojin e ushtrisë britanike në qytetin jugor të Irakut Basra. Në këtë sulm janë plagosur edhe dy civilë irakian.
Ndërkohë ushtria amerikane njoftoi për arrestimin e liderit të dyshuar të grupit militant islamikë në qytetin Kirkuk.
XS
SM
MD
LG