Ndërlidhjet

LONDËR


Kryeministri britanik Tony Blair tha se e kupton që lufta në Irak ka ndikuar në ndarjen e vendit. Duke folur në konferencën vjetore të partisë së tij laburiste Blair pranoi se pohimet sipas të cilave Sadam Hyseini dhe Iraku zotonin armë kimike dhe biologjike dolën se janë të pavërteta.
"Të dhënat se Sadam Hyseini posedonte armë kimike dhe biologjike si dhe aftësitë për zhvillimin e tyre, dolen se janë të gabuara. Unë e pranojë këtë", tha Blair.
Gjatë fjalimit të tij Blair e konsiderojë ringjalljen e procesit të paqes në Linjden e Mesme si prioritet të tij personal. Blair gjithashtu shpalli se do të kandidohet për mandatin e tretë si kryeministër.
XS
SM
MD
LG