Ndërlidhjet

BAGDAD


Së paku 37 veta janë vrarë dhe më shumë se 100 janë plagosur, shumica prej tyre fëmijë, pas tri shpërthimeve të koordinuara në Bagdad.
Zyrtarë të ushtrisë së Shteteve të Bashkuara thanë se sulmet kishin për qëllim të sulmojnë konvojin ushtarak amerikanë.
Nga një shpërthim tjetër në afërsi të Abu Ghraibit janë vrarë 2 policë irakien dhe një ushtarë amerikanë.
Shpërthime tronditëse ka pasur sot edhe në qytetin Tal Afar ku u vranë 4 irakien dhe 16 të tjerë u plagosën.
Në zhvillime të tjera në Irak, një grup i militantëve ka njoftuar për rrëmbimin e 10 personave në mesin e të cilëve edhe dy gra.
XS
SM
MD
LG