Ndërlidhjet

ANKARA


Turqia sot hyri në unionin doganor me Qipron dhe 9 vende anëtare të Bashkimit Evropian.
Ministria e Jashtme turke tha se vendimi "në asnjë mënyrë nuk e implikon njohjen e pjesës greke të Qipros nga ana e Turqisë".
Vendimi, i cili lejon qarkullimin e lirë të mallrave ndërmjet Turqisë dhe BE-së, hyri në fuqi disa ditë para vlerësimit të unionit për fillimin e bisedimeve mbi anëtarësimin e Turqisë në Bashkimin Evropian.
XS
SM
MD
LG