Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Agjencia amerikane e Zbulimit, CIA, ka publikuar emrat e qindra personave, firmave partive politike dhe zyrtarëve të qeverive të ndryshme që kanë marrë rryshfet nga regjimi i Sadam Huseinit në mënyrë që të mundësonin heqjen e sanksioneve të Kombeve të Bashkuara.
Në mesin e vendeve që përmenden në raport janë Franca, Rusia e Kina, të treja anëtare të përhershme të Këshillit të Sigurimit.
Franca dhe Rusia kanë hedhur poshtë akuzat e bëra nga CIA, duke i cilësuar si të paverifikuara.
XS
SM
MD
LG