Ndërlidhjet

KABUL


Më shumë se 10.5 milion afganë, nga të cilët 40% femra, sot po votojnë në zgjedhjet e para të drejtëpërdrejta presidenciale të vendit.
Presidenti i përkohshëm Hamid Kharzai, i cili ka mbështjetjen e Shteteve të Bashkuara, garon me 15 rivalë tjerë.
Zëdhënësi i komisioni organizues të zgjedhjeve në Afganistan, Manoel de Ameida Silva tha se votimi do të vazhdojë përkundër vërejtjeve të kandidatëve në këto zgjedhje.
"Udhëzimet për të votuar janë ripërsëritur sërish sot dhe sipas raporteve tona tashmë janë evituar ato probleme të vogla teknike dhe gjithqka duket të jetë në rregull", tha Ameida Silva.
XS
SM
MD
LG