Ndërlidhjet

KAMPALA


"Është shënuar progres me qëllim të arritjes së paqës në rajonin perendimorë të Sudanit- Darfur" ka thënë zëvendës presidenti nigerian Abubakar Atiku. Duke folur rreth situatës atje, Atiku tha se "në rradhë të parë masat e sigurisë janë shtuar dukshëm me qëllim të ofrimit të sigurisë për banorët e zhvendosur të cilët duan të kthehen në shtëpitë e tyre, ndërkohë që Unioni Afrikan ka planifikuar të sjellë trupa shtesë në këtë rajon".
Së paku 50 mijë njerëz janë vrarë dhe më shumë se 1.4 milion janë zhvendosur që nga fillimi i krizës në Darfur në shkurt të vitit të kaluar.
XS
SM
MD
LG