Ndërlidhjet

DARFUR


Dy punonjës humanitarë kanë humbur jetën sot në rajonin sudanez, Darfur, pasi makina e tyre kishte rënë në një minë tokësore. Të dy punonjësit, njëri britanik, kurse tjetri sudanez, kishin punuar për një agjenci britanike humanitare për fëmijë. Ky është rasti i parë i vdekjes së punonjësve humanitarë perendimorë në konfliktin e atjeshëm 20-mujor, ku sipas një vlerësimi kanë vdekur rreth 50 mijë njerëz, dhe më shumë se 1 milion e gjysmë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.
XS
SM
MD
LG