Ndërlidhjet

LONDËR


Nëse 20 apo 30% e serbëve të Kosovës marrin pjesë në zgjedhje kjo do të jetë sukses, ka deklaruar kryeministri i Kosovës Bajram Rexhepi për të përditshmen britanike Financial Times.
Rexhepi megjithate ka shtuar se serbët përbëjnë vetëm 10% të popullsisë dhe nuk mund ta pengojnë përparimin e demokracisë në Kosovë.
Ndërkaq sipas Financial Times, presidenti Ibrahim Rugova i ka akuzuar udhëheqësit serbë për retorikë agresive e të frikshme.
XS
SM
MD
LG