Ndërlidhjet

BAGDAD


Presidenti i përkohshëm i Irakut Gazi al-Jauar ka sygjeruar se zgjedhjet e janarit nuk duhet të mbahen siç ishin planifikuar për shkak të problemeve të sigurisë. Gjendja aktuale sipas tij, nuk krijon kushte për mbajtjen e zgjedhjeve të lira. Kjo deklaratë përfaqëson një largim nga qëllimi i deritashëm i politikës amerikane dhe asaj irakiane.
Së fundi presidenti amerikan George Bush dhe kryeministri irakien Iljad Allaui kanë thënë se zgjedhjet do të zhvillohen siç ishin paraparë pavarsisht sfidave në rritje të sigurisë.
XS
SM
MD
LG