Ndërlidhjet

PARIS


"As Evropa dhe as Turqia nuk janë të gatshme që Ankaraja të jetë anëtare e Bashkimit Evropian", tha kryeministri francez Jean-Pierre Raffarin. Këto komente ai i bëri gjatë një seance të parlamentit francezë ku u diskutua anëtarsimi i Turqisë në familjen evropiane. Raffarin më tej tha se " anëtarsimi i Turqisë në Bashkimin Evropian nuk është i mundshëm sot, as nesër e as në 5 vitet e ardhshme".
Megjithatë, disa vende të Bashkimit Evropian shprehin mbështjetje rreth anëtarsimit të Turqisë në BE.
XS
SM
MD
LG