Ndërlidhjet

TRIPOLI


Kancelari gjerman, Gerhard Schroder, dhe udhëheqësi i Libisë, Mohamer Kadafi, kanë mbajtur qëndrime të ndryshme lidhur me zhvillimet në Irak, gjatë një vizite që kryeministri gjerman po zhvillon në Libi.
Kadafi ka fajësuar Shtetet e Bashkuara për dhunën në Irak dhe ka kërkuar tërheqjen e menjëhershme të trupave nga atje. Schroder nga ana e tij ka theksuar se kërkesa për tërheqjen e trupave nuk është aspak e mencur. Pritet që Schroder të nënshkruajë një numër marrëveshjesh ekonomike në të parën vizitë të një kancelari gjerman në Libi që nga Lufta e Dytë Botërore.
XS
SM
MD
LG