Ndërlidhjet

BAGDAD


Rreth 1'000 trupa amerikane të paisura me artileri të rëndë janë vendosur në rrethina të Falluxhës gjatë ditës, pas sulmeve ajrore të natës së shkuar nga forcat amerikane dhe irakiane kundër mbështetësve të Abu Musab al Zarkuai.
Sheik Mahmud Abdel Aziz, udhëheqës fetar në Falluxha ka bërë thirrje për protesta kundër operacioneve ushtarake.
Në të tjera zhvillime në Bagdad nga një sulm vetvrasës humbën jetën 10 civilë në afërsi të një stacioni policor.
XS
SM
MD
LG