Ndërlidhjet

LONDËR


Britania u dakordua me kërkesën e Shteteve të Bashkuara për ta rivendosur një bataljon të trupave britanike në Irakun qendror, megjithë kundërshtimet e forta brenda vetë Partisë Laburiste.
Sekretari britanik i Mbrojtjes Goeff Hoon tha se krerët e ushtrisë kishin konkluduar se niveli i rrezikut për ushtarët britanikë ishte i pranueshëm.
Sipas tij, 850 ushtarët britanikë do të rivendosen për një "periudhë të kufizuar dhe të caktuar kohore, që do të zgjatë me javë, e jo me muaj".
XS
SM
MD
LG