Ndërlidhjet

JERUSALEM


Kryeministri izraelit Ariel Sharon e largoi një ministër, ndërsa 4 ministra tjerë janë kërcënuar me dorëheqje, pasi parlamenti izraelit votoi për planin e njëanshëm për tërheqjen e Izraelit nga Rripi i Gazës.
Pas votimit, Sharon e largoi ministrin e kabinetit Uzi Landau, i cili votoi kundër planit.
Administrata amerikane, e quajti votimin "hap historik" drejt formimit të shtetit palestinez, që do të jetonte në paqe dhe siguri me Izraelin.
XS
SM
MD
LG