Ndërlidhjet

BAGDAD


Sot vazhduan luftimet për kontrollin e qytetit perëndimor irakien Fallujah, ndërsa në sulmet tjera anekënd Irakut shumë persona e humbën jetën.
Forcat amerikane e bombarduan Fallujan me artileri, ndërsa kryeministri i përkohshëm irakien Iyad Allawi tha se qeveria është në fazën finale të përpjekjeve për të zgjidhur paqësisht problemin e Fallujas, të cilin e quajti "qytet që kontrollohet nga kryengritësit".
Ndërkohë, Japonia ka dënuar ekzekutimin e shtetasit të saj të rrëmbyer dhe është zotuar se do t'i mbajë edhe më tej trupat në Irak.
XS
SM
MD
LG