Ndërlidhjet

UASHINGTON


Mbi 100 milionë amerikanë shkojnë sot në votime për zgjedhjen e presidentit, në atë që duket të jetë gara më e afërt në historinë presidenciale amerikane.
Analistët thonë se pjesëmarrja në votime do të jetë një faktor vendimtar në përcaktimin e fituesit.
Kandidati Bush edhe në orët e vona të ditës së djeshme, në takimet e fundit me zgjedhësit në shtetin e Nju Meksikos ka kërkuar votat e republikanëve, por dhe demokratëve.
Ndërsa sfiduesi i tij, senatori demokrat, John Kerry, në takimet e fundit parazgjedhore ka theksuar rëndësinë e këtyre zgjedhjeve.
Të shqetësuar për parregullësi të mundshme si demokratët ashtu dhe republikanët kanë krijuar ekipe shumë të mëdha me juristë. Ndërkaq 90 vëzhgues nga OSBE-ja do mbikqyrin zgjedhjet në një numër shtetesh. (Më gjerësisht në rubrikën AKTUALE)
XS
SM
MD
LG