Ndërlidhjet

BRUKSEL


Kryeministri grek Kostas Karamanlis ka thënë se vendimi i Shteteve të Bashkuara për ta njohur Maqedoninë me emrin e saj kushtetues është i gabueshëm. Athina zyratre tha se do të përdorë veton për të penguar hyrjen e mundshme të Maqedonisë në Bashkimin Evropian dhe në NATO përderisa nuk arrihet një marrëveshje për emrin e vendit.
Greqia e kundërshton këtë emër pasi sipas Athinës ky emërtim i takon një territori në veri të Greqisë.
XS
SM
MD
LG