Ndërlidhjet

BERLIN


Sot mbushen 15 vjet nga rënia e Murit të Berlinit. Kancelari gjerman Gerhard Schroeder e ka quajtur 9 nëntorin si "ditë të triumfit të lirisë dhe demokracisë".Muri u ndërtua nga regjimi komunist i Gjermanisë Lindore në vitin 1961 në përpjekje për të ndaluar qytetarët të arratiseshin në perëndim. Nuk janë organizuar ceremoni e as parada, pasi ngjarja përcjellet me papunësinë e madhe dhe me ndasitë e mëdha mes Gjermanisë lindore dhe perëndimore.
XS
SM
MD
LG