Ndërlidhjet

UASHINGTON


Kryeministri Tony Blair është zotuar se do t'i mbajë trupat britanike në Irak, edhe nëse ka presione në vendin e tij për tërheqje.
Kryeministri britanik, ka thënë se nuk do të tërhiqet nga Iraku, madje edhe nëse qëndrim i tij rrezikon fitoren e mandatit të tretë si kryeministër.
"Nuk kam dyshim aspak se cfarëdo vështirësie, që terroristët dhe kryengritësitt, përkahësitë e Sadam Hyseinit mund të bëjnë mbi ne, ne do t'i tejkalojmë ato së bashku, ne, forca multinacionale, qeveria irakiane dhe do të sigurojmë se Iraku mund të jetë shtet demokratik e stabil, cfarë shumica e irakianëve duan ta shohin", ka thënë Blair.
XS
SM
MD
LG