Ndërlidhjet

FALLUXHA


Katër helikopterë amerikanë janë qëlluar nga kryengritësit në dy sulme të ndara në Fallujah, derisa luftimet në këtë qytet kanë hyrë në ditën e pestë. Anëtarët e ekuipazhit nuk janë lënduar në asnjërin sulm.
Dëshmitarët raportojnë se kanë vazhduar edhe sot në mëngjes sulmet ajrore dhe nga artileria të forcave amerikane mbi Falluja. Ushtria amerikane thotë se tani kontrollon rreth 80 për qind të territorit, pavarësisht nga rezistenca e vazhdueshme e kryengritësve. Trupat irakiane, janë dërguar në Mosul, për të ndihmuar ndaljen e kryengritjes.
XS
SM
MD
LG